piątek, 10 lutego 2012

Zajrzyjmy do pracowni znanych artystów

Dziś Pablo Picasso 
http://www.picasso.fr/us/picasso_page_index.php

Pablo Picasso (1881-1973) był hiszpańskim malarzem, rzeźbiarzem i grafikiem. Większość swego życia spędził we Francji gdzie, znajdując uznanie i sławę, poświecił się twórczemu i śmiałemu eksploatowaniu malarstwa figuratywnego. Razem z malarzem Georges Braque dał początek kubizmowi - stylowi, który stał sie jednym z ważniejszych kierunków modernistycznych pierwszej połowy XX wieku. Sam Picasso, zmieniający styl w poszukiwaniu nowych środków wyrazu i idei pozostał trudny do sklasyfikowania. Jest autorem takich głośnych dzieł jak Panny z Avignon, Guernica i Płacząca kobieta.

Największa kolekcja dzieł znajduje się w Muzeum Picassa w Barcelonie. Ceny jego najcenniejszych prac nierzadko sięgają 100 milionów dolarów czyniąc go jednym z najdroższych malarzy na świecie. W 2004 roku obraz Garcon a la pipe osiągnął zawrotną cenne 104 milionów dolarów ustanawiając nowy rekord w tej dziedzinie.
"... Wszyscy zrozumieć chcą malarstwo - mówił w rozmowie z Christianem Zervosem, wielki Pablo Picasso. Czemu nie próbują zrozumieć śpiewu ptaków? Dlaczego kocha się noc, kwiat, wszystko co nas otacza, nie usiłując tego zrozumieć? Tymczasem malarstwo chcą ludzie rozumieć. Niechże przede wszystkim to zrozumieją, że artysta działa z konieczności, że i on jest mikroskopijną cząstką świata, której nie należy przypisywać więcej znaczenia niż tym przejawom natury, które nas zachwycają, ale których sobie nie tłumaczymy. Ci co dążą do tłumaczenia obrazów zwykle schodzą na manowce..."

Bardot odwiedza pracownię Picasso

Na koniec, zupełnie odbiegając od pracowni Picasso, Edith Piaf . Wyświetlają się słowa piosenki, więc można sobie pośpiewać i poćwiczyć język francuski :)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz